SULTAŞA OTEL
  • GİRİŞ

  • ÇIKIŞ

  • KİŞİ SAYISI

  • ÇOCUK SAYISI

  • Fiyat bilgisi için lütfen formu doldurunuz

SULTAŞA

Garanti & İade Şartları

GENEL ŞARTLAR
Web sitemizde yayınlanan ürünlerin resimleri ve tanıtım yazıları, kullanılan logolar, web tasarımı, ürün kodlama ve telif hakları SULTAŞA OTEL'e ve  temsil ettiği veya teknik destek aldığı kuruluşlara aittir.
Sitede yayında bulunan ürün resim ve açıklamaları sadece bilgi edinmek içindir. Hiçbir şekilde  kopyalanamaz. Kesinlikle ticari amaçla kullanılamaz.

İADE ŞARTLARI 
SULTAŞA OTEL olarak almış olduğunuz ürünlerden en iyi performansı almanızı bekleriz. Ancak almış olduğunuz üründe herhangi bir kusur olduğu takdirde aşağıda belirtilmiş olan iade şartlarının uygulanması gerekmektedir.

Almış olduğunuz üründe, ürün kaynaklı hata var ise;  ürünü; orijinal ambalajında ve gönderim kutusunda, garanti belgesi, fatura, tüm evrakları olmak kaydı ile iade edebilirsiniz.

Belirtilmiş olan kusurlar firmamız tarafından onaylandıktan sonra ürünün birebir değişimi yapılacak ya da ürün bedeli iade edilecektir.

Ürünlerimiz güvenli bir şekilde paketlendikten sonra kargo şirketine teslim edilir. Kargo firması kaynaklı hatalardan dolayı ürüne gelebilecek zararlardan kargo firması sorumlu tutulur.

NASIL İADE EDİLİR?
Eposta göndermiş olduğumuz sipariş onay formunda belirtilmiş “sipariş numarası”nı belirterek üründe bulunan kusuru açıklayıcı bir eposta yazmanız ya da bize telefon veya faks ile ulaşmanız gerekmektedir.
İade takibi sipariş numaranızla yapılacak olup, ürünü orijinal ambalajında, garanti belgesi, faturası ve ürüne ait dokümanlarla birlikte paketleyip aşağıdaki adrese göndermeniz gerekmektedir.
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, MERSİN / TÜRKİYE
Tel:+90 324 3412000
E-mail: sultasa@sultasaotel.com

Takip edilebilir bir kargo şirketi ile ürünü göndermeniz tavsiye olunur. Unutmayın ki Temizlik Shop kusuru onaylayıp size paranızı ve kargo masraflarını ödeyinceye kadar ürünü Temizlik Shop’a ulaştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

ARIZA VE İADE İŞLEMLERİ 
SULTAŞA OTEL bütün ürünlerini kurumsal yapıya ulaşmış firmalardan temin etmektedir. Müşterinin aldığı ürünlerde çıkacak olası sorun veya kusurlar SULTAŞA OTEL tarafından incelendikten sonra ürünün yenisi müşteriye teslim edilecek, istenirse ürünün bedeli iade edilecektir. SULTAŞA OTEL gerek gördüğü takdirde hatalı ürünü üreticiye incelenmesi için gönderecektir. Üretici firma onay verdiği takdirde ürün yenisi ile değiştirilecek ya da ürüne ödenmiş olan bedel iade edilecektir. Müşteri, ürünü onayımızdan sonra garanti belgesi, faturası dâhil tüm evrakları ile orijinal ambalajında SULTAŞA OTEL'e göndermelidir. SULTAŞA OTEL'e gönderilecek olan tüm ürünlerin İstanbul içi sevkiyat masrafları Müşteri’ye aittir. Seçilecek nakliye firmasının takip edilebilir olması önemlidir. Hatalı ürün, Temizlik Shop’a ulaşıncaya kadar müşterinin sorumluğundadır.
 
SİPARİŞ İPTALİ
Siparişinizi, siparişlerim sayfasından aynı gün içinde iptal edebilirsiniz. Online sipariş iptal etme işlemi siparişiniz kargoya verildi ise yapılamaz.

GARANTİ ŞARTLARI
SULTAŞA OTEL’de satılan ürünlerin tamamı sultasaotel.com güvencesindedir. Hatalı ürün tarafımızdan onaylandıktan sonra yenisi ile değiştirilecek veya ürüne ödenmiş olan bedel müşteriye iade edilecektir. Garantili ürünlerde garanti koşulları geçerli olacaktır. Üründe çıkabilecek sorunlar üretici firma tarafından onaylandıktan sonra aynı tutarda yeni ürün ile takas veya ödenen ücretin iadesi işlemleri geçerlilik kazanacaktır. Bünyemizde tamir-onarım merkezi bulunmamaktadır. Bu nedenle tamir-onarım için üretici firmaya gönderilecektir. Tamir süresi azami 30 iş günüdür.

 

SULTAŞA OTEL

Ayrıcalıklı Hizmetleri
SULTAŞA OTEL - AYRICALIKLI HİZMETLER
SULTAŞA OTEL - AYRICALIKLI HİZMETLER
SULTAŞA OTEL - AYRICALIKLI HİZMETLER
SULTAŞA OTEL - AYRICALIKLI HİZMETLER